هنرمندان طراح گرافیک برای ابراز همدردی با شهادت رئیس جمهور و همراهان‌شان، دست به قلم شدند و طرح‌های گرافیکی و پوسترهایی را برای سید شهیدان خدمت و دیگر شهدای این حادثه خلق کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، هنرمندان عضو نهضت مردمی پوستر انقلاب پس از شهادت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و همراهان‌شان در حادثه سقوط بالگرد در سومین سفر استانی رئیس جمهور به تبریز، دست به کار شدند و طرح‌های گرافیکی و پوسترهای متعددی با موضوع شهدای خدمت خلق کردند.

همچنین، برنامه‌های استانی این نهضت در قالب برگزاری نشست‌های تخصصی اتاق گرافیک با این موضوع برگزار شد. در توضیح این برنامه‌ها آمده است: «در دوره کاری ما به عنوان هنرمندان تجسمی، لحظات مهم و غیرقابل پیش‌بینی فرا می‌رسد که سهم بزرگی از ارزش واکنش حرفه‌ای ما، وابسته به تولید و انتشار چابک اثر هنری‌مان است. این لحظات ممکن است حاصل یک تجربه شخصی باشد یا در سطح دانشگاه یا شهرمان اتفاقی افتاده باشد که بخواهیم درباره‌اش اظهارنظر کنیم یا ممکن است فراتر از اینها، در سطح ملی یا جهانی واقعه‌ای پیش آید که حس نیاز به «واکنش سریع» را در ما به وجود بیاورد.

از جمله هنرمندان گرافیست فعالی که در نهضت مردمی پوستر انقلاب حاضر بودند و طرح‌های گرافیکی و حرف‌نگاری‌شان با موضوع شهدای خدمت منتشر شد، می‌توان به حسین فردوسیان، محمدرضا میری، امیرعلی واحدی، سجاد تیموری، سیدجواد رضوی، محمد افراز، سجاد دشت‌بان و حمید قربان‌پور از مشهد، سعید کریمی، مرتضی علیشاهی، محسن گل‌آرایش، محمدرضا خسروانی، سارا نجفی از شیراز اشاره کرد. می‌توان گفت این خلق آثار که در پی واکنش سریع هنرمندان اتفاق افتاد، از هنرمندان مشهدی و تهرانی آغاز شد.

محمدرضا دوست محمدی هنرمند طراح و تصویرساز باسابقه که از جمله استادان این حوزه محسوب می‌شود، نیز پوستری درخور از شهید رئیسی طراحی کرد که در مراسم تشییع شهدای خدمت در تهران و مشهد، توسط مردم بسیار استفاده شد.

حامد مغروری، علیرضا حاج حیدری، سمانه بندی و عارفه نادری از اصفهان، علی داوودی، محمد مهرابی، محمدرضا حاجی ملاحسنی، هانیه هادیان، مهدی شاهوردی از البرز، فاطمه طیوب، مهدی قنواتی، زهرا صابری، محمد ترک، مریم دباغ‌زاده، محمد متقی‌منش و مهناز صابرپور از اهواز، فاطمه حسینی، مرضیه رنجبر، مهران پندار، مهرشاد حاجبی از بندرعباس، محمدحسین جوانی، امیرحسین کاسه‌چی از قزوین، سیده معصومه حسینی و امید کردی از لرستان، حسین‌رضا ونکی فراهانی از قم، مرجان حیدری و فاطمه ندیمی از مازندران، عماد جمشیدی از دامغان و محمدرضا دوست محمدی، صابر شیخ رضایی و سعید شکیبا از تهران و محمود تنیده از دیگر هنرمندانی هستند که آثارشان در این مدت منتشر شد و مورد توجه واقع شد.

همچنین علی الرز از لبنان نیز یکی از طراحان نهضت مردمی پوستر انقلاب بود که طرح بالا را خلق کرده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *